• Duet elegancji

    - Od początku, czyli od 1999 roku zajmujemy sie także eleganckim towarem damskim - mówi Andrzej Grzenia, właściciel firmy BONUS MG. - W naszej ofercie znajdą panie garsonki, płaszczyki, kurtki, suknie itp.

    więcej
  • Czy już gorzej słyszę?

    Rozmowa z Bożeną Kłopocką – protetykiem słuchu i z-cą kierownika oddziału firmy GEERS Akustyka Słuchu w Starogardzie Gdańskim.

    więcej

Aktualne wydanie

Powiślański Stół Wielkanocny

Tychnowy. Tydzień przed Wielkanocą odbyła się w Tychnowach wspaniała promocja świątecznych tradycji kulinarnych pod nazwą „Powiślański Stół Wielkanocny”. Ta tradycyjna, powiatowa impreza cieszy się coraz większą, w pełni uzasadnioną popularnością.

W tym roku swoje kulinarne propozycje wielkanocne prezentowały panie reprezentujące aż 25 Kół Gospodyń Wiejskich Powiatu Kwidzyńskiego. Sala sportowa szkoły w Tychnowach została wypełniona pięknie zastawionymi stołami. Imprezę rozpoczęła konferansjerka Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i przekazała głos inicjatorce tych tradycyjnych prezentacji i jednej z głównych organizatorek Powiślańskich Stołów Wielkanocnych, Ewie Nowogrodzkiej, piastującej urząd wójta gminy Kwidzyn. Pani Wójt w towarzystwie dwójki dzieci ubranych w regionalne stroje serdecznie powitała wszystkich, bardzo licznie przybyłych gości. Wśród gości dostrzegliśmy między innymi europosła Jarosława Wałęsę, senatora Leszka Czarnobaja, Przewodniczącego Rady Miejskiej w Kwidzynie Kazimierza Gorlewicza,  zastępcę Burmistrza Miasta i Gminy Prabuty Wojciecha Dołęgowskiego, dyrektora PODR w Starym Polu Antoniego Hajdaczuka oraz wójtów gmin powiatu kwidzyńskiego z przewodniczącymi rad gmin. W imieniu starosty kwidzyńskiego przybył członek Zarządu Powiatu Włodzimierz Dawidowski. Po uroczystym powitaniu nastąpiło tradycyjne poświęcenie pokarmów przez miejscowego proboszcza i rozpoczęło się degustowanie potraw.
To była prawdziwa uczta. Mnogość oraz różnorodność prezentowanych potraw wręcz oczarowała przybyłych.
- Tego ranka, dzięki zaproszeniu Pani Wójt Gminy Kwidzyn Ewy Nowogrodzkiej, prawdziwie poczułem atmosferę zbliżających się świąt - powiedział europoseł Jarosław Wałęsa.
- Tradycje kulinarne świąt wielkanocnych z potrawami regionalnymi z terenu Powiśla są najważniejszym elementem całej imprezy, którą sześć lat temu zapoczątkowały Ewa Nowogrodzka, Danuta Kosecka i Koło Gospodyń Wiejskich w Tychnowach – wspomina konferansjerka tegorocznej imprezy Katarzyna Bednarek, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. – Od tamtego czasu „powiślańskie stoły” organizowane są za każdym razem w innej gminie naszego powiatu. W ubiegłym roku „stół powiślański” gościł w Korzeniewie a w tym roku znowu powróciliśmy do szkoły w Tychnowach. Nasza impreza przez te kilka lat bardzo spopularyzowała się. W jej organizację angażuje się coraz więcej animatorów i mieszkańców.
Szkolna sala gimnastyczna w Tychnowach w tym roku z trudem pomieściła wszystkich uczestników i zaproszonych gości. Dodatkową atrakcją imprezy był gościnny występ na scenie kabaretu EWG.
- Dziękuję wszystkim paniom z naszych KGW za aktywną obecność, bo cóż to za stół bez znakomitych gospodyń. Od wielu lat spotykamy się i bardzo nas samorządowców cieszy fakt, że coraz więcej pań chce uczestniczyć w tej uroczystości – powiedziała Pani Wójt Ewa Nowogrodzka.
Do tych słów podziękowań za zaprezentowane potrawy wielkanocne i za przystrojenie stołów dołączone zostały upominki od organizatorów imprezy dla wszystkich Kół Gospodyń Wiejskich.
sas